2.הכרות ראשונית עם עולם ה-SEO

בנושא זה אנחנו הולכים ללמוד כיצד מנועי החיפוש הפועלים. הידע אודות איך מנועי החיפוש עובדים, יעזור לנו להבין בצורה טובה יותר – אילו משימות אנחנו נרצה להשיג בעזרת הקידום האורגני.

האם חשבתם פעם כמה פעמים ביום יצא לכם לפנות למנוע החיפוש של גוגל או כל מנוע חיפוש אחר? 5 פעמים, 10 פעמים או לעיתים קרובות אולי אפילו יותר.

הידעתם שמנוע החיפוש של גוגל מתמודד עם יותר מ-2 מיליארד בשאילתות בשנה?

מנועי החיפוש הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו. אנחנו משתמשים בהם למטרות לימודים, קניות, הנאה וגם למטרות עסקיות. אפשר אפילו לאמר שיש לנו תלות מסויימת במנועי החיפוש הללו, לא?

מן הסתם יש לכך סיבה – אנחנו יודעים שמנוע החיפוש (ובמיוחד גוגל) עונים על כל השאלות שלנו.

אז בואו נחשוב רגע, מה קורה באותה שניה בהם אתם מקלידים שאילתא או מונח חיפוש בגוגל ומקליקים על חיפוש? איך מנועי החיפוש באמת עובדים ואיך איך מחליטים אילו עמודים יופיע בתוצאות החיפוש ולאיזה מטרה הם יועדו?

כיצד מנועי החיפוש עובדים?

מנועי חיפוש הם תוכנת מחשב מורכב ועשוייה מאוד.

הרבה לפני שהם מאפשרים לך להקליד מונח חיפוש בגוגל ולאפשר לך לקבל את התוצאות הרלוונטיות, הם עושים עבודת הכנה מוקדמת, בכדי שבאותה שניה שתחפשו ביטוי בגוגל, תוכלו לקבל את התוצאה האיכותית והרלוונטית ביותר עבורכם.

עבודת ההכנה של גוגל כוללת 3 מרכיבים עיקריים. זה מתחיל באיסוף מידע, ממשיך לאינדוקס המידע ונגמר בדירוג המידע.

אז בואו קצת נרחיב על שלבים אלה:

שלב ראשון : Crawling – זחילה ואיסוף מידע

למנוחי החיפש ישנם מספר תוכנות מחשוב אשר קראים Web Crawlers (זחלנים או ספיידר). תפקידם הוא למצוא מידע חדש שפורסם ברחבי האינטרנט.

בשביל לפשט לכם את ההסבר, מספיק שתבינו שתפקיד הזחלנים הוא למצוא שרתים (שרתי אירוח אתרים) שמאחסנים בתוכם אתרים.

הם יוצרים רשימה של כל השרתים, כוללים בתוכם את המספר האתרים המאחוסנים בכל שרת ואז הם מתחילים את העבודה שלהם.

הם מתחילים לבקר בכל אחד מהאתרים המאוחסנים בשרתים אלה בטכנולוגיות שונות ומנסים לפענח כמה עמודים הם מכילים, באיזה נושא מדובר, אילו תמונות, סרטונים או כל פורמט אחר אפשרי הניתן לקריאה (כמובן קבצי CSS HTML JS ועוד).

במהלך תהליך הזחילה שציינו למעלה, הם נחשפים זוחלים גם לקישורים הנמצאים בתוך האתר, בין אם מדובר בקישורים פנימיים ובין אם מדובר בקישורים לאתרים חיצוניים (וכך הם מצליחים להחשף לעוד ועוד אתרים ברחבי הרשת).

חשוב להבין שהספיידרים הללו עושים עבודה זו בצורה עקבית – כלומר, לא מספיק שהם “גילו” את האתר שלך אלא הם ממשיכים לסרוק אותו לעיתים קרובות על מנת לגלות תוכן חדש שהעלתם ושינויים שביצעתם באתר.

למה אכפת לנו בכלל מתהליך הזחילה?

אז הדאגה הראשונה שלנו כמקדמי אתרים בזמן ביצוע האופטימיזציה למנוע החיפוש, הוא לוודא שהאתר האינטרנט שאותו אנו מקדמים ניתן לגילוי בצורה קלה וברורה ע”י אותם זחלנים. כמו ששמתם לב בטח, לזחלנים הללו יש עבודה רבה והמטרה שלנו היא לעזור להם ולעשות להם חיים קלים יותר.

שלב שני : אינדוקס Indexing

הספיידרים עליהם דיברנו מעלה לא מספיקים בכדי לבנות מנוע החיפוש.

כל המידע שזחלנים אלו מצאו צריך לעבור תהליך של סידור, מיון ואחסון כדי שהם יוכלו לעבור עיבוד על ידי האלגוריטם של מנוע החיפוש עוד לפני שהם מגיעים ללקוח הקצה.

תהליך זה ניקרא אינדוקס.

מנועי החיפוש לא שומרים את כל האינפורמציה שהם מוצאים באינטרנט בתוך האינדקס שלהם, אך הם כן שומרים דברים כמו : מתי התוכן נוצר / עודכן, כותרות ותיאורים של העמודים, סוגי תוכן, מילות מפתח שמתקשרות לתוכן, קישורים פנימיים וחיצוניים ועוד פרמטרים נוספים שהאלגוריטם בודק.

למה אכפת לנו בכלל מתהליך האינדוקס?

פשוט מאוד. אם האתר שלכם לא נמצא באינדקס של מנוע החיפוש – אתם פשוט לא תופיע במנוע החיפוש.

זה גם אומר לנו דבר נוסף. ככל שיהיו לנו יותר עמודים באתר האינטרנט שלנו, כך גדל הסיכוי שנופיע בתוצאות מנוע החיפוש – גם אם לא מדובר במקומות הראשונים.

שלב שלישי : דירוג Rankgin

השלב השלישי והאחסון בתליך של מנוע החיפוש הוא לקבל את ההחלטה אילו עמודים יופיע בתוצאות החיפוש האורגני ובאיזה סדר, בזמן שמשתמש חיפש משהו במנוע.

כל ההחלטות הללו מבוצעות ע”י האלגוריתם של מנוע החיפוש.

במונחים יותר פשוטים, אפשר לומר שישנם תוכנות מחשב המדרגות את העמודים ברחבי האינטרנט לפי מספר רב של חוקים והגדרות תוך התייחסות למה הגולש מחפש ואיזה תוצאה הוא צריך לקבל.

איך האלגוריתם של מנוע החיפוש עובד?

לאורך השנים, האלגוריתם של מנוע החיפוש השתנה פעמים רבות והיום הוא כבר מורכב מחוקים רבים ומגוונים.

בהתחלה (אני חושב שזה היה בשנת 2001) החוק היה פשוט מאוד. הכותרת של העמוד היתה צריכה להיות תואמת לחיפוש של המשתמש, אך כמובן שזה כבר לא המקרה.

האלגוריתם של גוגל מורכב היום יותר מ255 חוקים!

חוקים אלה נכתבו ע”י לארי פייג’ וסרגיי ברין (מייסדי גוגל) ושוכתבו לאורך השנים. נכון להיום, machine learning ותוכנות מחשב מקבלים את ההחלטות ע”י הפרמטרים שהודרו.

כדי שנפשט קצת את התהליך לבנה, בואו נפשט את תהליך הדירוג של מנוע החיפוש:

בשלב הראשון – ניתוח השאילתא

השלב הראשון של מנוע החיפוש הוא להבין את האינפרומציה שהגולש מחפש.

בכדי לעשות את זה, הם מנתחים את מונח החיפוש שביצע הגולש בגוגל ע”י “שבירת” המונח למספר משמעויות של מילות מפתח.

לדוגמה, כאשר אתם מחפשים בגוגל “איך להכין עוגת שוקולד” , מנוע החיפוש מבין שאתם רוצים לקבל הוראות הכנה עבור עוגת שוקולד ולכן הוא יחזיר לכם אתר אינטרנט שמכיל בתוכו מתכונים להכנת עוגת שוקולד.

מנועי החיפוש גם חכמים מספיק כדי להבין שגיאות כתיב, טעויות בהקלדה ותיקוני משמעותיות מהשפה האמיתי.

שלב שני – מציאת עמודים רלוונטיים

בשלב השני גוגל עוברים על האינדקס שלהם ומחליטים אילו העמודים יספקו את התשובה הטובה ביותר למנוח החיפוש שנשאל.

תבינו, המטרה של מנוע החיפוש הוא לתת לגולש את המענה הטובה ביותר לשאלה ולכן התוכן שאתם מכניסים לאתר שלכם חייב להיות איכותי, מקורי ורלוונטי. רק ככה גוגל יוכל “לספק” את צרכיו של המחפש במנוע החיפוש .

ישנם מספר גורמים עליהם נעבור בהמשך שיסייעו לנו, לסייע למנוע החיפוש להבין כי התוכן שלנו הכי טוב, הכי איכותי והכי רלוונטי עבור הגולש.

אז למה בעצם אכפת לנו איך מנועי החיפוש עובדים?

במטרה לקבל תנועה ממנוע החיפוש, אתם צריכים להופיע בתוצאות הראשונות בגוגל – 5 תוצאות הראשונות.

הופעה בעמודים 2 3 והלאה לא יהיו רלוונטים ולא יפיקו עבורכם את התנועה האורגנית שאתם מייחלים לה.

ההבנה כיצד מנוע החיפוש עובד תסייע לכם להבין איזה סוג תוכן אתם צריכים לכתוב, איך לסדר אותו, אילו אלמנטים אתם צריכים להציג בעמוד ועוד.

תוכן עניינים

דברו איתנו
איך אפשר לעזור?
היי 👋,
איך נוכל לעזור לך?